Szlaki Sztuki

blog o sztuce

Rok: 2024

„Alfons Mucha. Mistrz secesji i plakatu”. Magiczny album od Wydawnictwa SBM

Czas czytania: 11 minutAch, ten Alfons! Twórczość czeskiego malarza uwodzi, intryguje i przenosi do innego świata. Wystarczy spojrzeć w oczy jego leśnych rusałek i długowłosych bogiń, by blask otaczających je tkanin, kamieni i bukietów kwiatów bez reszty nas urzekł. Zanim zajrzycie do albumu…

Lucjan Rydel się żeni! Odwiedzamy Rydlówkę, jego dom w Bronowicach Małych

Czas czytania: 6 minutLucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna pobierają się! Na wesele do Bronowic Małych przybywają mieszkańcy wsi i śmietanka towarzyska z Krakowa. Wśród nich – Stanisław Wyspiański, przyjaciel Rydla, który w swoim słynnym dramacie opisuje zderzenie tych dwóch światów. Słynną Rydlówkę, dom…

Artystka czy psycholog? Recenzja albumu „Olga Boznańska. Malarka ludzkich dusz”

Czas czytania: 4 minutAch, te oczy! To one były najważniejsze w portretach Olgi Boznańskiej. Dzięki nim przenikała do ludzkich wnętrz i odkrywała drzemiącą w nich prawdę. A ta, jak życie, bywała niekiedy zaskakująca. Olga Boznańska, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki przełomu XIX…

Szatan w Krakowie. Stanisław Przybyszewski burzy spokój XIX-wiecznego miasta

Czas czytania: 7 minutKraków, 1898 rok. Wśród mieszkańców rozchodzi się niesamowita wieść: już niebawem ma przybyć pod Wawel Stanisław Przybyszewski, anonsowany jako najwybitniejszy modernista, ale też postać jak magnes przyciągająca skandale, przez bardziej konserwatywnych mieszkańców miasta zwany mąciwodą i szatanem. Wśród niejasnych domysłów, plotek i dziwnej ekscytacji ogarniającej Kraków, jedno jest pewne: Przybyszewski trochę tu namiesza.

Kobiety, które szły pod prąd. Recenzja książki „Mistrzynie. Eseje o polskich artystkach”

Czas czytania: 5 minut„Mistrzynie” są jak pudełko czekoladek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dla jednych będą to pikantne ciekawostki związane ze sztuką, dla innych soczyste opisy dzieł, a dla pozostałych wielosmakowa wycieczka wehikułem czasu, podczas której oprócz współczesnych artystek poznają te…

Dom Olgi Boznańskiej w Krakowie. Smutne dzieciństwo zakończone dramatem

Czas czytania: 8 minutOlga Boznańska dusi się w swoim krakowskim domu. Atmosfera wychowywania pod kloszem, bez kontaktów ze znajomymi, nie działa kojąco na rozwijającą się psychikę panienki. Nikt nie wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Musi to być jednak swego rodzaju dramat,…

Fenomen wystaw immersyjnych – tandetna moda czy przyszłość sztuki?

Czas czytania: 5 minutNiedawno pytałam Was w krótkiej ankiecie o to, czy wolicie brać udział w wystawach tradycyjnych, czy jednak czujecie większą ekscytację podczas odwiedzin projekcji naszpikowanych technologią i multimediami. Zdecydowana większość wybrała tradycyjne wystawy, co mnie odrobinę zszokowało. O ile zgadzam się…

Nieślubne dziecko i rzesze kochanek. Co wiemy o kobietach Czesława Miłosza?

Czas czytania: 6 minutChociaż miał dwie żony, otaczały go tabuny kochanek. Młode podlotki, starsze od niego mężatki i koleżanki ze studiów – przez romans z jedną z nich gospodyni wyrzuciła go z domu za niemoralność, inną zabierał na gorące noce nad Wilię. Romansował z matką Daniela Olbrychskiego i babcią Mateusza Damięckiego. Do końca życia nie zapomniał Jadwigi, którą porzucił, kiedy spodziewała się dziecka…

Pracownia i Muzeum Witrażu: tu duchy Wyspiańskiego i Mehoffera spotykają nowoczesność

Czas czytania: 9 minutKamienicę z kolorowymi szybami przy Alei Zygmunta Krasińskiego 23 każdego dnia mijają setki osób – niektórzy pędzą do pracy, inni spieszą na zwiedzanie położonego dwa kroki stąd narodowego muzeum, a są też tacy (i jest ich całkiem sporo), dla których…

Kiki de Montparnasse: od ubogiej marzycielki do Królowej Paryża

Czas czytania: 12 minutPortretowali ją najwięksi: Man Ray, Kisling i Modigliani. Wstęp do jej wspomnień napisał Foujita, a wprowadzenie Hemingway. W latach 20-tych XX wieku Kiki brylowała w paryskich barach, olśniewała artystów, a jej postać przyciągała spragnione rozrywki tłumy. Z ubogiej dziewczyny stała…

Szlaki Sztuki na Facebooku
Szlaki Sztuki na Instagramie
Tiktok