Szlaki Sztuki wspierają wartościowe inicjatywy wydawnicze, które ubogacają naszą wyobraźnię i pozwalają spojrzeć na świat z innej, nieco piękniejszej perspektywy.
<< PATRONAT MEDIALNY SZLAKISZTUKI.PL >>
Rafael. Zbliżenia | Stefano Zuffi | Wydawnictwo Arkady
Książka Rafael. Zbliżenia prezentuje arcydzieła tego mistrza w nowatorski sposób, ukazując w powiększeniu ich najpiękniejsze fragmenty. Stefano Zuffi, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i twórczości Rafaela. Książka koncentruje się wokół wybranych tematów jego malarstwa, podaje wybór najważniejszych publikacji poświęconych temu artyście, a także zawiera pełen spis jego prac.
Nazywany przez Giorgio Vasariego „ księciem malarzy” Rafael (1483-1520), należy do najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu. Twórca między innymi pięknych obrazów Madonn i dekoracji w Pałacu Watykańskim, które przyciągają tłumy zwiedzających z całego świata, wywarł ogromny wpływ na sztukę zarówno, kiedy żył, jak i po śmierci.
<< PATRONAT MEDIALNY SZLAKISZTUKI.PL >>
Olga Boznańska. Malarka ludzkich dusz | Agnieszka Kijas | Wyd. SBM
Olga Boznańska, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku, zapisała się w historii jako mistrzyni portretu, w którym łączyła emocje z głębokim studium psychologicznym postaci. Jej malarstwo, pełne zgaszonych tonów i impresjonistycznego światłocienia, stanowi unikatowe połączenie francuskiej elegancji z polską melancholią.
Boznańska stworzyła własny, niepowtarzalny styl, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie, zarówno w Paryżu, jak i w Monachium, gdzie zdobyła liczne nagrody. Jej najbardziej znane dzieła, takie jak „Dziewczynka z chryzantemami” czy „Portret Paula Nauena”, ukazują zdolność artystki do uchwycenia istoty ludzkiej duszy, co czyni ją nie tylko wyjątkową malarką, ale również prekursorką nowego spojrzenia na portret.
<< PATRONAT MEDIALNY SZLAKISZTUKI.PL >>
Alfons Mucha. Mistrz secesji i plakatu | Luba Ristujczina | Wyd. SBM
Alfons Mucha (1860–1939) jest jednym z najważniejszych przedstawicieli stylu secesyjnego, a jego twórczość stała się symbolem przełomu XIX i XX wieku. Prace tego wybitnego czeskiego malarza i grafika charakteryzują się zmysłowymi liniami i ornamentami, bogactwem detali i subtelną kolorystyką. Wyidealizowane bohaterki jego dzieł przypominają niedostępne egzotyczne boginie, leśne rusałki lub senne zjawy. Mucha zdobył sławę dzięki swoim plakatom reklamowym, które wprowadziły nową estetykę do sztuki użytkowej i przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Album ten jest wyjątkowym hołdem dla twórczości artysty, zawierającym fotografie jego najważniejszych dzieł, od plakatów i ilustracji po monumentalne malowidła i projekty dekoracyjne. Książka oferuje również wnikliwy wgląd w życie i twórczość Muchy.
Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza tajemnice biografii artysty, inspiracje, obsesje i tajniki warsztatu, a także analizuje wpływ jego twórczości na sztukę współczesną.
<< PATRONAT MEDIALNY SZLAKISZTUKI.PL >>
Mistrzynie. Eseje o polskich artystkach | Dagmara Budzbon-Szymańska | Wyd. ARKADY
„Mistrzynie” to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na temat życia i twórczości wybranych polskich artystek, pozwalający szerokiemu gronu wielbicieli sztuki poznać je i zrozumieć. To książka, do której może zajrzeć każdy – bez względu na to, jaką wiedzę z zakresu historii sztuki posiada – i w której każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Autorka opowiada, kim były i są te fascynujące i odważne kobiety, które musiały stawiać czoła przeciwnościom losu, iść pod prąd panujących zasad, przebijać głową mur. Czym się kierowały, czego pragnęły i czego się obawiały?
Poprzez ich dokonania i doświadczenia śledzimy historię sztuki polskiej i światowej od wieku XIX aż do lat najnowszych i przyglądamy się różnym aspektom twórczości artystek, a także ich podejściu do kwestii emancypacyjnych/feministycznych, macierzyństwa, walki z wszechpanującymi maskulinizacją i patriarchatem świata artystycznego oraz łączenia sztuki z życiem rodzinnym.
Mistrzynie to niezwykłą opowieść o roli kobiet na polskiej scenie artystycznej w ciągu ostatnich 200 lat, ukazująca sylwetki między innymi takich twórczyń jak Boznańska, Kobro, Jarema, Szapocznikow, Pągowska, Abakanowicz, Kozyra czy Bogacka.
Dowiedz się więcej o publikacji i skorzystaj z promocyjnej ceny >
Stanisław Wyspiański. Artysta i wizjoner | Luba Ristujczina | Wydawnictwo SBM
Artysta i wizjoner to zajmująca opowieść o jednym z najwybitniejszych młodopolskich twórców, wzbogacona licznymi reprodukcjami bardziej i mniej znanych dzieł. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza szczegóły biografii, inspiracje i tajniki warsztatu artysty.
„Van Eyck. Zbliżenia”, Annick Born, Maximiliaan P. J. | Wydawnictwo Arkady
Autorzy, Maximiliaan P.J. Martens i Annick Born, rozpoczynają swoją opowieść od krótkiej biografii malarza i wprowadzenia do jego techniki malowania farbami olejnymi na desce, a następnie wyjaśniają znaczenie poszczególnych detali, pokazując, w jaki sposób ten XV-wieczny malarz uzyskiwał tak nowatorskie rezultaty. Książka Van Eyck. Zbliżenia odkrywa tajemnicę niezwykłego talentu artysty, którego obrazy charakteryzuje uderzający wręcz realizm. Jest to niespotykane dotąd spojrzenie na dzieła tego słynnego mistrza.
„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” | Sylwia Zientek
Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby
polskiej sztuki.
Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają
w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów.
Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej
niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu
czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy
kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę
w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.
<< PATRONAT SZLAKISZTUKI.PL >>
„Rijksmuseum w Amsterdamie” | Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Antoni Ziemba
Amsterdamskie Rijksmuseum jest jednym z najważniejszych muzeów w Europie. Każdego roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających, którzy mogą tu zobaczyć najlepszą kolekcję sztuki holenderskiej, niderlandzkiej i flamandzkiej, a także dzieła z całego świata. Na ekspozycjach prezentowanych jest 8000 starannie wyselekcjonowanych obiektów z miliona znajdującego się w zbiorach Rijksmuseum. To reprezentatywny przegląd holenderskiej sztuki i historii od średniowiecza, a także głównych aspektów sztuki europejskiej i azjatyckiej. Najbogatszą część zbiorów muzeum stanowi malarstwo, z takimi arcydziełami jak Straż nocna Rembrandta czy Mleczarka Vermeera.
Książka Rijksmuseum przybliża tę kolekcję, pokazując najciekawsze obrazy, zgrupowane w rozdziałach według porządku chronologicznego, a w jego obrębie także w układzie tematycznym. Każdy rozdział zaczyna syntetyczny wstęp ukazujący szerokie tło historyczne, kulturowe i artystyczne. Znajdziemy tu wysokiej jakości reprodukcje ponad 500 obrazów z tej wyjątkowej kolekcji – wszystkie zostały opatrzone wnikliwymi komentarzami.
Pozycja została przygotowana przez najwybitniejszych polskich specjalistów w dziedzinie sztuki holenderskiej: Piotra Borusowskiego, Aleksandrę Janiszewską-Cardone i Antoniego Ziembę. Ten starannie opracowany album pozwala bliżej przyjrzeć się obrazom z kolekcji Rijksmuseum, zarówno pod względem formy i techniki, jak i ich tematyce, symbolice oraz licznym kontekstom.
Więcej informacji o tym niezwykłym albumie znajdziesz TUTAJ >>
<< PATRONAT SZLAKISZTUKI.PL >>
Kiki Man Ray. Sztuka, miłość i rywalizacja w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku | Mark Braude
Kiki de Montparnasse, która naprawdę nazywała się Alice Ernestine Prin, to jedna z bardziej barwnych postaci Paryża lat dwudziestych XX wieku. Była aktorką, piosenkarką kabaretową, i malarką, ale przede wszystkim znamy ją jako modelkę, muzę, przyjaciółkę i kochankę słynnych artystów, przedstawicieli ówczesnej awangardy. Uwieczniona w dziełach takich twórców jak Amedeo Modigliani, Mojżesz Kisling, Francis Picabia, Jean Cocteau, Alexander Calder i Man Ray, długo pozostawała w cieniu, przysłonięta blaskiem wielkich artystów, których była muzą.
Wielokrotnie nagradzany historyk Mark Braude w swojej fascynującej opowieści daje nowe spojrzenie na postać Kiki de Montparnasse, ukazując jej przełomowy wpływ na ówczesną kulturę. Podążając za artystyczną parą, jaką tworzyli Kiki i amerykański surrealista Man Ray, wprowadza nas do świata, w którym splatają się miłość, sztuka i walka o dominację.
Prowokacyjna i magnetyzująca jak sama Kiki książka Kiki Man Ray to historia wyjątkowego życia, rzucająca wyzwanie naszym wyobrażeniom o artystach i ich muzach. Niezwykły portret zapomnianej paryskiej artystki i gwiazdy kabaretu, której niesamowite życie każe nam patrzeć na historię sztuki nowoczesnej w zupełnie nowy sposób.
Hieronim Bosch. Mistrz fantazji i groteski | Luba Ristujczina
„Twórczość zmarłego pięć wieków temu brabanckiego mistrza od stuleci fascynuje krytyków i wielbicieli sztuki, inspiruje kolejne generacje twórców: malarzy, poetów, filmowców, a także filozofów i psychologów. W pełnej pasji opowieści autorka prezentuje artystę oraz jego dzieło na naszkicowanym z rozmachem tle przełomu średniowiecza i renesansu. Analizując słynne obrazy, prowadzi czytelnika przez gąszcz znaczeń, symboli, wizji i sennych koszmarów budujących potęgę wyobraźni Hieronima Boscha” – możemy przeczytać na okładce publikacji.
Tutaj znajdziesz ten niesamowity album w promocyjnych cenach >>
<< PATRONAT SZLAKISZTUKI.PL >>
Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin, w którym wielkiej sławie towarzyszą poczucie osamotnienia i pragnienie normalności. Wielki talent, desperacja, uzależnienie, trudne relacje, a przede wszystkim ogromna miłość do muzyki składają się na tę skomplikowaną historię największej rockmanki wszech czasów.
Barbara Baraldi w barwny sposób przedstawia postać niezwykłej Janis, którą na kartach powieści poznajemy jako zbuntowaną, pełną kompleksów nastolatkę. Ta niepewna siebie, tocząca nieustanną walkę z samą sobą i otoczeniem dziewczyna nade wszystko kocha muzykę i wie jedno – że jej największą siłą jest oryginalny głos.
Tutaj możesz nabyć książkę w wyjątkowej, promocyjnej cenie. Sprawdź >
Album „Gustav Klimt. Twórca złotej secesji” to zajmująca opowieść o najwybitniejszym twórcy Secesji Wiedeńskiej, wzbogacona licznymi reprodukcjami bardziej i mniej znanych dzieł. Autorka, historyczka sztuki Luba Ristujczina, zdradza tajemnice biografii, inspiracje, obsesje i tajniki warsztatu artysty, a także analizuje wpływ jego twórczości na sztukę współczesną.
<< PATRONAT SZLAKISZTUKI.PL >>
Album „Malczewski. Zbliżenia” pozwala uważniej przyjrzeć się dziełom pochodzącym zarówno z kolekcji największych polskich muzeów, jak i ze zbiorów prywatnych. Autorka książki prowadzi nas drogą od młodzieńczych poszukiwań Malczewskiego po jego dojrzałą, obfitującą w symbole twórczość.
Omawiając portrety, pejzaże, malarstwo rodzajowe i symboliczne, Paulina Szymalak-Bugajska pokazuje, jak Malczewski widział rolę artysty i sztuki oraz jak interpretował drogę do wolności Polski i Polaków. Wskazuje na literackie i malarskie inspiracje, a także przybliża interesujące okoliczności powstania tych wyjątkowych dzieł.
Już teraz możesz nabyć album w okazyjnej cenie. Sprawdź szczegóły >