Szlaki Sztuki

blog o sztuce

Najdziwniejsze muzea świata

Czas czytania: 6 minut

Kiedy myślisz o muzeach, prawdopodobnie wyobrażasz sobie stare budynki wypełnione arcydziełami sztuki. Rzeczywistość jednak nie zawsze odpowiada wyobrażeniom, a muzea niekoniecznie są archaiczne i nudne. Mogą być wyjątkowe. Zabawne, imponujące, a czasem nawet przerażające. Przygotowaliśmy listę najbardziej oryginalnych muzeów z całego świata oraz praktyczne informacje o tym, jak można je odwiedzić.

Muzeum Podziemne (Underwater Museum of Art)

📌 Gdzie? Cancún, Meksyk
🗓 *Kiedy? Przez większość dni w tygodniu, ale zależy to od trasy  
💲 Ile? 47 $ – 155 $ (USD), znów w zależności od trasy

To podwodne muzeum jest organizacją non-profit, która zajmuje się promocją sztuki i jej konserwacją. Są cztery sposoby, aby odwiedzić to miejsce: nurkowanie, snorkeling, łódź ze szklanym dnem lub spersonalizowana wycieczka. W oryginalnym muzeum można znaleźć niemal 400 rzeźb wykonanych z cementu alkalicznego, włókna szklanego i innych wytrzymałych, podobno przyjaznych dla środowiska, materiałów. W planach muzeum jest również rozwój własnego ekosystemu koralowców i ryb.

Muzeum Złej Sztuki (The Museum of Bad Art, w skrócie: MOBA)

📌 Gdzie? Somerville, USA
🗓 *Kiedy? Muzeum jest otwarte tylko wtedy, gdy w kinie wyświetlane są filmy
💲 Ile? Za darmo przy jednoczesnym zakupie biletów do kina

W muzeum znajduje się ponad 500 eksponatów sztuki „zbyt złej, aby przejść obok niej obojętnie”. Podczas wystaw prezentowanych jest jednorazowo około 30 prac. W muzeum można zobaczyć złą, nieudaną i brzydką sztukę, a celem organizacji jest „zbieranie i pokazywanie tego, co najgorsze ze świata sztuki”. Inspiracja dla otwarcia muzeum pojawiła się wtedy, gdy Scott Wilson, kolekcjoner antyków, znalazł płótno Lucy in the Field with Flowers. Ten impuls sprawił, że postanowił on rozpocząć kolekcjonowanie najgorszych „dzieł”, jakie wpadły mu w ręce.  

Blue Lady with Ipod, Anonymous, źródło: MOBA

od lewej: Blue Mushroom Man, Matthew Johnson; Couldabeen Marilyn Today, Roger Hanson, źródło: MOBA

The Ramen Museum

📌 Gdzie? Shin-Yokohama, Japan
🗓 *Kiedy? Każdego dnia
💲 Ile? 310 Yen 

To muzeum jest w pełni poświęcone ramenowi, czyli tradycyjnemu japońskiemu daniu składającemu się z makaronu w bulionie rybnym lub mięsnym. Wnętrze jest podzielone na cztery części: galerię „instant ramen” oraz część historyczną, w której można dowiedzieć się więcej o tym typowym japońskim daniu. Dalej znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupić prawdziwy japoński ramen. Kolejno, replika Tokio z lat. 50 XX wieku, w tym restauracja, a zaraz obok Dagashi-ya przy Yu-yake Shoten, głównej ulicy handlowej.

Jak przygotować ramen? Krótka instrukcja od The Ramen Museum

Muzeum Złota (The Muzeum of Gold)

📌 Gdzie? Bogota, Colombia
🗓 *Kiedy? Wtorek-sobota, 9:00-18:00
💲 Ile? 4000 COP, w niedziele wstęp za darmo

Muzeum Złota prezentuje wyroby złotnicze niemal każdej z rdzennych kultur, które kwitły w regionie przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Znajduje się w nim 35 000 prac, które są zdumiewającym hołdem dla talentu rdzennej ludności. Wśród nich można znaleźć m.in. wyroby z ceramiki, kamienia, muszli i kości. Kolekcja jest podzielona na pięć pięter, a każde z nich odpowiada wybranemu tematowi. Dzięki temu można pogłębić swoją wiedzę dotyczącą metalurgii, kosmologii i symboliki czy złota w przed hiszpańskiej Kolumbii.

Muzeum zerwanych relacji (Museum of Broken Relationships)

📌 Gdzie? Zagrzeb, Chorwacja / Los Angeles, USA
🗓 *Kiedy? Codziennie, ale w różnych godzinach
💲 Ile? Los Angeles: 18 $ – Zagrzeb: 40 kn

Muzeum zerwanych relacji jest przytułkiem smutnych historii i przygnębiających reliktów nieudanych relacji. Zwiedzający mogą w nim usłyszeć historie zerwanych związków i być świadkami wspomnień związanych z eksponowanymi przedmiotami. Muzeum podkreśla, jak różni są ludzie, a co za tym idzie, jak wyjątkowy jest każdy związek oraz jak wszyscy przeżywamy podobne emocje podczas rozstania.

od lewej: Diamond ring – She believed/He lied
Espresso machine, Too long, last 20 years of the past century, Paris, France A 3-volume Proust, 1983 – 2011, London, UK
źródło: www.brokenships.com

Muzeum Brzuchomówstwa (Vent Haven Museum, Museum of Ventriloquism)

📌 Gdzie? Fort Mitchell, USA
🗓 *Kiedy? W lecie, po wcześniejszym umówieniu z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem
💲 Ile? Dobrowolna darowizna, ale sugerowana minimalna kwota to 10 USD

W muzeum Vent Haven znajduje się ponad 900 lalek brzuchomówców, a każda z nich ma własną historię. Do wnętrza można wejść tylko z przewodnikiem, a zwiedzanie trwa od 45 do 90 minut. Aby odpowiednio ułożyć indywidualne historie lalek, W.S. Berger, twórca muzeum, spędził 40 lat na kompletowaniu swojej kolekcji zdjęć, lalek, plakatów i nagrań ze świata brzuchomówstwa.


Vent Haven Museum, Small Town, Big Deal, February, 2020

Vent Haven Museum, Kentucky Collectibles, December, 2016

Muzeum włosów (Hair museum)

📌 Gdzie? Avanos, Kapadocja – Turcja
🗓 *Kiedy? Codziennie
💲 Ile? Za darmo

To jedno z najdziwniejszych muzeów na naszej liście jest ukryte pod małymi sklepami z ceramiką w Avanos w Turcji. Na niewielkiej przestrzeni znajduje się ponad 16 000 kosmyków kobiecych włosów! Dzięki tym przekazanym jako darowizny „eksponatom” muzeum zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Właściciele wpadli na pomysł dodatkowej zachęty do pozostawiania włosów. Dwa razy w roku organizują konkurs i losowo wybierają zwycięzcę spośród darczyńców. Nagrodą jest tygodniowy pobyt w sąsiednim pensjonacie oraz możliwość wzięcia udziału w zajęciach garncarskich z samym Galipem – ekscentrycznym, ale niezwykle utalentowanym właścicielem lokalu.

*Ze względu na COVID-19 możliwość odwiedzin muzeów może być tymczasowo ograniczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzierga słowa, wyszywa historie i haftuje opowieści. Zafascynowana historią 20-lecia międzywojennego, szczególnie kulturą i historią codzienności. Miłośniczka psów, zielonej herbaty i szydełkowania.
Szlaki Sztuki na Facebooku
Szlaki Sztuki na Instagramie
Tiktok