Szlaki Sztuki

blog o sztuce

Rok: 2021

„Portret młodzieńca” Rafaela- najbardziej tajemnicza kradzież hitlerowców

Czas czytania: 6 minut Jedni uważają, że wisi nad kominkiem w prywatnej rezydencji na przedmieściach Berlina. Według drugich leży w skrytce w pilnie strzeżonym banku. Są też tacy, którzy całkiem go skreślili, mówiąc o tym, że został zniszczony w pożarze podczas bombardowania aliantów. Młodzieniec…

Tatry w malarstwie. Tych widoków nie da się zapomnieć!

Czas czytania: 6 minut Majestatyczne góry, świeże powietrze i góralski folklor – tylko tyle i aż tyle wystarczyło, aby pod koniec XIX wieku Zakopane stało się mekką turystów. Podczas gdy większość przyjezdnych zażywała uroków gór głównie w celach zdrowotnych, malarze organizowali artystyczne plenery i…

Zemsta geniusza? Jedyne mieszkanie urządzone przez Wyspiańskiego

Czas czytania: 7 minut Kiedy krzesła są wygodne, ludzie na posiedzeniach śpią. Podobnie w salonie – goście na komfortowych fotelach za długo siedzą i zabierają tylko czas, który można przeznaczyć na pracę. Tak ponad sto lat temu mawiał Stanisław Wyspiański, który sam najlepiej wiedział,…

Kalina Jędrusik i człowiek, który zrobił z niej polską Marylin Monroe

Czas czytania: 7 minut Od początku była problemem. Rzecz jasna, nie dla tysięcy mężczyzn, którym przyspieszał puls na sam widok jej ponętnych kształtów ubranych w obcisłą sukienkę błyszczącą na ekranie telewizora. Dla władzy. Brunetka z piersiami jak dojrzałe brzoskwinie i figurze świeżo wypieczonej bułeczki…

Maria Konopnicka: nieszczęśnica zamknięta na dworze w Żarnowcu

Czas czytania: 8 minut Duma narodu i bogobojna poetka czy homoseksualna artystka i rozwydrzona bezbożnica? Na temat autorki „Roty” narosło wiele mitów i legend i nadal nie do końca wiadomo, gdzie jest granica pomiędzy faktem a interpretacją. Dzisiaj zaglądamy do dawnego gniazdka Marii, czyli…

Koronki na zgliszczach, czyli moda po II wojnie

Czas czytania: 9 minut 1945 rok. Nastaje nowe. W pełnych aż po brzegi kawiarniach unosi się zapach wódki i świeżutkiej szarlotki, w kątach słychać jazz. Świat po niemal sześciu latach w końcu budzi się do życia. Kiedy Europę, od Szczecina aż po Triest, dzieli…

Dwór w Jaszczurowej – perełka Wadowickiej Ziemi z burzliwą historią

Czas czytania: 7 minut Przetrwał wojenne zawieruchy, pokonał widmo zalania i wyszedł cało po przeobrażeniu w Dom Dziecka. Uff, wydaje się, że teraz może być tylko z górki. Tym bardziej, że Dwór w Jaszczurowej, bo o nim mowa, po kilkunastu latach batalii w końcu…

Niespełnione miłości Fryderyka Chopina

Czas czytania: 7 minut Chopin nie był wymarzoną partią. Chorowity i chuderlawy, przy wzrośnie 170 centymetrów ważył niespełna 45 kilogramów, a co gorsze: artysta! O zgrozo, która matka chciałaby takiego zięcia?!

Xawery Dunikowski, największy dziwak i raptus Krakowa

Czas czytania: 6 minut Wielki talent i charyzma w połączeniu z silną osobowością i gwałtownym charakterem, to mieszanka iście wybuchowa. Jeśli uważasz, że największym ekscentrykiem wśród artystów XX wieku był Salvador Dali czy Witkacy, poznaj sylwetkę Xawerego Dunikowskiego, a możesz zmienić zdanie 😉 Kraków…

Zamek w Suchej Beskidzkiej: przywrócony raj Emila Zegadłowicza?

Czas czytania: 6 minut Dwór w Gorzeniu Górnym to ukochany dom jednego z najważniejszych poetów XX-lecia międzywojennego. W nim szukał wytchnienia i odpoczynku, a w otoczeniu tuberoz i hiacyntów najlepiej mu się tworzyło. Dzisiaj Zegadłowicz pewnie przewraca się w grobie, widząc, jak zarośnięty i…

Szlaki Sztuki na Facebooku
Szlaki Sztuki na Instagramie
Tiktok